Appointees


 Hunter Mill Appointees to County Boards, Authorities and Commissions

Appointees can be contacted through many of the BAC websites below or at the Hunter Mill District office

 

NAME APPOINTMENT
Ronald Copeland A. Heath Onthank Award Selection Committee
Sarah Newman Advisory Social Services Board
Francis Steinbauer Affordable Dwelling Unit Advisory Board
Edward Robichaud Airports Advisory Committee
George Page Airports Advisory Committee
Linda Rubinstein Alcohol Safety Action Program Local Policy Board
Lucinda Stewart Animal Services Advisory Commission
John Manganello Architectural Review Board
Harold Leff Athletic Council
Jim Elder Athletic Council
Jane Dawber Athletic Council
Therese Martin Barbara Varon Volunteer Award Selection Committee
Michael LeMay Board of Building and Fire Prevention Code Appeals
M. Yvonne Demory Board of Equalization of Real Estate Assessments
Howard Green Chesapeake Bay Preservation Ordinance Exception Review Committee
Courtney Park Child Care Advisory Council
Ronald Copeland Civil Service Commission
Nicole Foster Civil Service Commission
VACANT Commission for Women
VACANT Commission on Aging
Rosalind Gold Commission on Organ and Tissue Donation and Transplantation
Karl Simon Commission on Organ and Tissue Donation and Transplantation
Robert Neuman Commission on Organ and Tissue Donation and Transplantation
Susan Infeld Commission on Organ and Tissue Donation and Transplantation
Rodney Scott Community Action Advisory Board
VACANT Community Revitalization and Reinvestment Advisory Group
Robert Gehring Criminal Justice Advisory Board
Mark Silverwood Economic Advisory Commission
Paul Noursi Engineering Standards Review Committee
Ken Lanfear Environmental Quality Advisory Council
Michele Blitz Fairfax Area Disability Services Board
Marion Myers Fairfax County Convention and Visitors Corporation Board
  Fairfax County History Museum Subcommittee
Bettina Lawton Fairfax-Falls Church Community Services Board
Ellyn Crawford Health Care Advisory Board
Philip Tobey Health Systems Agency Board
Sally Horwatt Health Systems Agency Board
Anne Stuntz History Commission
Barbara Naef History Commission
Elise Murray History Commission
Gloria Crawford Human Rights Commission
Freda Bailey Shipman Human Rights Commission
Gerald Poje Human Services Council
Alexis Vaughan Kassim Human Services Council
Steve Cerny Hunter Mill District Land Use Committee
John Luddy Hunter Mill District Land Use Committee
John Mansfield Hunter Mill District Land Use Committee
Linda Schulz Hunter Mill District Land Use Committee
Ellice Stern Hunter Mill District Land Use Committee
Tara Voigt Hunter Mill District Land Use Committee
Jared Wilcox Hunter Mill District Land Use Committee
Thomas Wyland Hunter Mill District Land Use Committee
VACANT Hunter Mill District Land Use Committee
Leigh Anne Arnold Industrial Development Authority
Christopher Glaser Industrial Development Authority
Kuppusamy Bhaskar Information Technology Policy Advisory Committee
Patricia Smith-Sloan Juvenile and Domestic Relations District Court Citizens Advisory Council
Sheila Janega Library Board
VACANT Oversight Committee on Drinking and Driving
William Bouie Park Authority
Frank de la Fe Planning Commission
Richard Kennedy Redevelopment and Housing Authority
Jeffrey Fairfield Route 28 Highway Transportation District Advisory Board
Beatrice Malone Small Business Commission
April Tan Small Business Commission
Janet Bradshaw Southgate Community Center Advisory Council
Sylvie Ludunge Southgate Community Center Advisory Council
Darlene Ricks Southgate Community Center Advisory Council
Gerold Padmore Southgate Community Center Advisory Council
Ram Singh Southgate Community Center Advisory Council
JoAnne Norton Southgate Community Center Advisory Council
Andy Sigle Southgate Community Center Advisory Council
Ellen Graves Southgate Community Center Advisory Council
Carol Ann Bradley Southgate Community Center Advisory Council
VACANT Southgate Community Center Advisory Council
VACANT Southgate Community Center Advisory Council
VACANT Southgate Community Center Advisory Council
Jeffrey Anderson Trails and Sidewalks Committee
Jenifer Joy Madden Transportation Advisory Commission
Dragan Morncilovic Tree Commission
Shaughnessy Glenon Pierce Uniformed Retirement System Board of Trustees
Linda Singer Water Authority
   

 


Contact Fairfax County: Phone, Email or Twitter | Main Address: 12000 Government Center Parkway, Fairfax, VA 22035
Technical Questions: Web Administrator

ADA Accessibility | Website Accessibility
Awards | FOIA | Mobile | Using this Site | Web Disclaimer & Privacy Policy | Get Adobe Reader
Official site of the County of Fairfax, Virginia, © Copyright 2016

Website Feedback Website Feedback    Globe with various flags representing Web site language translations   Language Translations

Return to Graphic Version